dilluns, 27 de desembre del 2010

Unitat didàctica d'una cançó

INTRODUCCIÓ

En aquest treball, farem una unitat didàctica per ensenyar una cançó a nens del segon cicle d’educació infantil, és a dir, infants de cinc anys. Per dur-ho a terme, dividirem l´ activitat en cinc sessions de trenta a quaranta-cinc minuts, tenint en compte que cada setmana es realitzaran tres sessions.

L’espai on es realitzaran les sessions serà l’aula pròpiament dita dels nens o, en tot cas, en una aula especialitzada en música. Es col•locaran les taules a un costat per tenir espai per realitzar les representacions i coreografies de la cançó.

Materials que es necessitaran:
-Llapis de colors per acolorar la fitxa que donarem als nens es necessitaran.
-Maquillatge de color negre i blanc per pintar les cares als nens dels animals protagonistes de la història de la cançó, és a dir, gats i conills.
-Instruments: piano i/o flauta dolça.

La cançó que cantarem i representarem es titula Marcel i Martí. La història tracta sobre dos animals, un gat i un conill, que es troben tot sols però llavors, encara que són molt diferents per la seva raça, es fan amics. La cançó és la següent:

“Un gatet que es diu Marcel
vol trobar amb qui jugar.
Un matí es va trobar
un conill que es diu Martí.
Dos animals que són molt distints es
fan grans amics. Marcel i Martí. Fi”


Els objectius didàctics d’aquesta cançó són:
-La temàtica de la cançó tracta el valor de l’amistat i l’acceptació a la diversitat cultural, ja que dos animals tan diferents com són un gat i un conill poden arribar a ser amics sense tenir en compte les seves diferències.
-També utilitzarem la cançó per parlar sobre aquests animals, on viuen, què mengen, etc.

En definitiva, la realització d’aquesta cançó ens donarà la oportunitat de fer una tasca multidisciplinar, on es tractaran diferents àrees; plàstica, medi i música. A més, els nens, d’una manera divertida i original, seran capaços de memoritzar, interpretar, relacionar conceptes, cantar i fer una petita coreografia de manera autònoma. Objectiu últim de l’educació infantil, és a dir, desenvolupar nens capaços de realitzar de manera autònoma el major nombre de coses possible atenent a la seva edat.

OBJECTIUS

Com ja sabem, en totes les unitats didàctiques, dins les quals es troben les activitats que es porten a terme als centres, comparteixen la mateixa finalitat: ser educatives i tractar de potenciar al màxim totes les capacitats del nen, partint des de les pròpies característiques del nen, i en conseqüència, atenent a la diversitat que ens trobarem a dins de l’aula. Pensem que aquest, és un aspecte clau i de gran actualitat a la majoria de centres de l’estat espanyol. Per aquest motiu, creiem fermament que el respecte a la diversitat l’hem de tractar i inculcar-ho als al•lots des de ben petits. Així doncs, l’activitat musical proposada en aquest treball, té com a temàtica principal l’acceptació a la diversitat.

Com tota unitat didàctica, per a que resulti profitosa i educativa, ha de treballar una sèrie d’objectius prèviament establerts. Dins d’aquests objectius, s’integra la finalitat d’assolir tres tipus de coneixements: els actitudinals (fan referència al comportament i a la predisposició de l’alumne), els procedimentals (fan referència a als procediments o metodologies que s’han de portar a terme) i els conceptuals (fan referència als purament teòrics). Aquests tres tipus de coneixements, en l’actualitat, es consideren necessaris per igual. Els objectius que es tractaran són els següents:

-Ajudar a la formació d’una imatge ajustada i positiva a través del moviment i de la interacció amb els altres.
-Assolir seguretat emocional i afectiva per establir vincles personals d’afecte dins la vida del grup.
-Reconèixer la identitat i característiques dels altres, aprenent a acceptar-les i valorar-les positivament, rebutjant les actituds discriminatòries.
-Comprendre, acceptar i posar en pràctica les normes per jugar, a més de participar en la seva regulació, valorant la seva necessitat per al bon funcionament.
-Participar activament i mostrant plaer per interpretar, cantar i ballar.
-Millorar el control de la postura aconseguint un major control del to, l’equilibri i la respiració i adaptació del to i de la postura a les característiques de l’objecte.
-Descobrir i experimentar gestos i moviments com a recursos corporals per a expressar i comunicar-se, mostrant confiança en les pròpies possibilitats expressives.

ORGANITZACIÓ DE LES SESSIONS

Sessió 1:
En aquesta primera sessió, explicarem als nens que farem una cançó i la mostrarem sencera amb l’acompanyament d’un piano i la coreografia corresponent. Llavors, explicarem el significat de les paraules desconegudes per a ells i els demanarem que han entès de la història de la cançó i si pensen que es possible l’amistat entre un gatet i un conill. D’aquesta manera, establirem un debat en referència a aquest tema. Desprès d’això, explicarem als nens que l’amistat no depèn de les característiques físiques o d’on viuen. A més a més, per dinamitzar l’activitat repartiríem dibuixos amb els protagonistes de la nostra història (un gat i un conill) perquè els pintin.

Sessió 2:
En aquesta segona sessió, ensenyarem als nens la primera estrofa de la cançó
què és la següent:

“Un gatet que es diu Marcel
vol trobar amb qui jugar [...]”


Els passos a seguir són:
1.Llegir les frases sense ritme ni entonació (mínim quatre vegades).
2.Comprovar que tothom entén el significat de les paraules.
3.Repetir aquest fragment acompanyant-lo amb palmes (mínim quatre cops).
4.Repetir una altra vegada aquest fragment utilitzant “la” per les notes blanques i
“li” per les notes negres (mínim quatre vegades).
5.Ara dramatitzarem aquesta part de la cançó fent-lo amb diferents entonacions. Per
exemple: amb veu greu i aguda entre d’altres (mínim dos vegades).
6.Ara cantarem l’estrofa introduint la entonació corresponent. A més, dibuixarem amb
la mà l’altura de les notes (mínim cinc vegades).
7.Una vegada feta la cançó entonada, introduirem la coreografia d’aquesta part
(mínim quatre cops).
8.Finalment, interpretarem i cantarem tota l’estrofa (mínim tres vegades).

Sessió 3:
En la tercera sessió, ensenyarem als nens la segona estrofa de la cançó què és la següent:

“[...] un matí es va trobar
un conill que es diu Martí [...]”


Els passos a seguir són:
1.Recordatori de la darrera sessió.
2.Recitar les frases sense ritme ni entonació (mínim quatre vegades).
3.Preguntar a tots els nens si han entès el significat de les paraules.
4.Repetir aquest fragment sense entonar acompanyant-lo amb palmes (mínim quatre
vegades).
5.Repetir una altra vegada aquest fragment utilitzant “la” per les notes blanques i
“li” per les notes negres (mínim quatre vegades).
6.Dramatitzar aquesta part de la cançó fent-lo amb diferents entonacions. Per
exemple: amb veu greu i aguda entre d’altres (mínim dos vegades).
7.Ara cantarem l’estrofa introduint la entonació que li pertoca. A més, traçarem
amb la mà l’altura de les notes (mínim cinc vegades).
8.Una vegada feta la cançó entonada, introduirem la coreografia d’aquesta part
(mínim quatre vegades).
9.Finalment, interpretarem i cantarem tota l’estrofa (mínim tres vegades).

Sessió 4:
En la quarta sessió, ensenyarem als nens la tercera estrofa de la cançó què és la següent:

“[...] dos animals que són molt distints es
fan grans amics. Marcel i Martí. Fi”


Els passos a seguir són:
1.Recordatori de la darrera sessió.
2.Recitar les frases sense ritme ni entonació (mínim quatre vegades).
3.Preguntar a tots els nens si han entès el significat de les paraules.
4.Repetir aquest fragment acompanyant-lo amb palmes (mínim quatre cops).
5.Repetir una altra vegada aquest fragment utilitzant “la” per les notes blanques i
“li” per les notes negres (mínim quatre vegades).
6.Dramatitzar aquesta part de la cançó fent-lo amb diferents entonacions. Per
exemple: amb veu greu i aguda entre d’altres (mínim dos vegades).
7.Ara cantarem l’estrofa introduint la entonació que li pertoca. A més, traçarem
amb la mà l’altura de les notes (mínim cinc vegades).
8.Una vegada feta la cançó entonada, introduirem la coreografia d’aquesta part
(mínim quatre vegades).
9.Finalment, interpretarem i cantarem tota l’estrofa (mínim tres vegades).

Sessió 5:
En aquesta última sessió, cantarem i interpretarem la coreografia de tota la cançó introduint l’entonació. Per a la realització d’això, ens proveirem d’un piano o una flauta per tal de fer l’acompanyament musical.

A més, per fer-ho més dinàmic i captar l’atenció dels nens, els caracteritzarem
pintant-los la cara de gats i conills al igual que nosaltres.

Nota: Cal tenir amb compte que, a l’hora d’ensenyar la cançó als nens, les explicacions podran patir algunes modificacions (repetir o acurtar ) atenent a les necessitats dels alumnes.

CONCLUSIÓ

En conclusió, podem afirmar que aquesta unitat didàctica és multidisciplinar uneix la plàstica, la música juntament amb l’expressió corporal.

La temàtica de la cançó és un tema d’actualitat a l’aula, ja que avui en dia hi ha una gran diversitat d’alumnes i tenim que reforçar la unió de tots ells, l’acceptació a la diversitat. Poden assolir l’afirmació de que per molt diferents que puguin ser dos persones poden arribar a un enteniment de forma natural.

L’activitat està programada per a nens de cinc anys que d’una manera divertida aprendran nous conceptes, memoritzaran, interpretaran la melodia i una petita coreografia de manera autònoma.


Fotografies de la coreografía




























Cap comentari:

Publica un comentari a l'entrada